خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، زعفران یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی در ایران به شمار می رود که از نظر صادرات غیر نفتی برای کشور اهمیت ویژه ای دارد.

 ایران، اولین و بزرگترین تولیدکننده طلای سرخ در دنیا به شمار می رود، که استمرار قاچاق پیاز زعفران به چین و افغانستان درآینده ای نه چندان دور این جایگاه را دستخوش تحولاتی قرار خواهد داد.

هر چند طی سال های اخیر این ماجرا در رسانه ها پررنگ دیده شد اما هر از گاهی مسوولان دولتی با ابراز نگرانی از کنارش رد می شوند.

اگرچه غارت میراث سه هزار ساله ایرانیان به افغانستان از 10 سال قبل آغاز شده است  و با حمایت سازمان ملل متحد افغان ها رغبت بیشتری به تولید پیدا کردند اما  مسوولان امر با کمی هشیاری و نظارت به سهولت می توانند از استمرار خروج غیر قانونی و چمدانی این محصول جلوگیری  کنند.

با وجود آنکه تشکل ها  تاکید می کنند که مسوولان دولتی نسبت به مساله قاچاق پیاز زعفران که آتشی بر جان تولیدکنندگان انداخته است، حساس تر باشند، باید منتظر ماند و دید که مسوولان وزارت خانه برای کنترل این پدیده شوم چه اقداماتی انجام خواهند داد؟

 علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی با بیان اینکه قاچاق پیاز زعفران تیشه به ریشه این محصول گران بها می زند، اظهار کرد: با توجه به آنکه برخی مسوولان وزارت جهاد کشاورزی با تغییر موضع از صادرات پیاز زعفران سخن به میان می آورند، در صورت تحقق این امر مطمئنا در آینده ای نه چندان دور با این میراث سه هزار ساله خداحافظی خواهیم کرد.

وی افزود: با توجه به بحران منابع آبی و سازگاری گیاه با شرایط اقلیمی کشور می توان گفت که بی تفاوتی به قاچاق پیاز زعفران یک خیانت ملی به حساب می آید.

حسینی  با بیان اینکه توسعه کشت زعفران به طور جد از سوی رقبا در حال پیگیری است، تصریح کرد:  کشورهای جدیدی به کشت این محصول روی آوردند که این امر زنگ خطری برای بزرگترین تولیدکننده زعفران به شمار می رود.

عضو شورای ملی زعفران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در اطراف مناطق زعفران کاری باید اقدام به احداث ترمینال هایی جهت دریافت مازاد پیاز زعفران ، سورت و توزیع آن در بین سایر کشاورزان کند که متاسفانه بی توجهی نسبت به این امر قاچاق پیاز زعفران را رقم زده است.

به گفته وی با استمرار روند غارت پیاز زعفران ایرانی، بزگترین تولیدکننده زعفران در بازارهای هدف دیگر حرفی برای گفتن نخواهد داشت.


لزوم توجه هر چه بیشتر مسوولان به قاچاق پیاز زعفران

غلامرضا میری نائب رییس شورای ملی زعفران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزیبا  بیان اینکه غارت میراث سه هزار ساله ایرانیان مرگ تدریجی تولید داخل را به همراه دارد،اظهار کرد: استمرار روند غارت پیاز زعفران ایرانی سیر عظیم بیکاری و از دست دادن بازارهای بین المللی را به همراه خواهد داشت.

وی با  بیان اینکه زعفران کاران نسبت به قاچاق پیاز زعفران گلایه مند هستند، افزود: تا زمانیکه برنامه مدونی از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای مازاد پیاز زعفران کاران به کار گرفته نشود، همچنان شاهد قاچاق این سرمایه ملی خواهیم بود.

میری با انتقاد از اینکه  برخی مسوولان نسبت به قاچاق پیاز زعفران حساس نیستند،یادآورشد: اخیرا یکی از مسوولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که مجوز صادرات پیاز زعفران باید صادر شودر در حالیکه این امر به بهای از دست دادن این تولید استراتژیک تمام می شود.

به گفته این مقام مسوول خروج یک عدد پیاز زعفران از کشور، تکثیر 100 عدد پیاز دیگر ظرف مدت پنج سال را به همراه خواهد داشت.

نائب رییس شورای ملی زعفران ادامه داد: در سالیان نه چندان دور اسپانیا بزگترین تولیدکننده زعفران دنیا به شمار می رفت که با توسعه کشت زعفران در ایران توانستیم جایگاه بزرگترین تولیدکننده دنیا را کسب کنیم.

وی با اشاره به لزوم توجه وزارت خانه های ذی ربط به پتانسیل تولید زعفران در کشور  تاکید کرد و گفت: اکنون بیش از 95 درصد زعفران دنیا در کشور  تولید می شود که بدین منظور اطمینان خاطر تولیدکنندگان و صادر کنندگان از بازار امری ضروری است.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: