خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری مهر، تغییر نگاه ها به بخش کشاورزی به دلیل در اولویت نبودن این بخش و لزوم تدوین سند ماموریتی کشاورزی از مهم ترین موضوعاتی بود که در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند مورد بحث قرار گرفت.

 چهاردهمین جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند پیش از ظهر دوشنبه با حضور مشاور کمیسیون کشاورزی اتاق ایران و مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار با دستور جلسه بررسی و تبادل نظردر خصوص سند ماموریتی بخش کشاورزی استان برگزار شد.

 رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهمترین مسائل و مشکلات بخش کشاورزی خراسان جنوبی بحث آب و کمبود منابع آبی است.

سید حسین خیریه با اشاره به اینکه مردم استان ۱۸ سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنند، بیان کرد: در این شرایط بسیاری از زمین های کشاورزی و چاه های کشاورزی خشک شده اند و سمت و سوی کشاورزی استان به سمت محصولات کم آب بر سوق داده شده است.


تدوین سند ماموریتی استان در بخش کشاورزی

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند، زرشک، زعفران و عناب را از جمله محصولات استراتژیک استان عنوان کرد و گفت: در این راستا تقاضا داریم که اتاق ایران با استان همکاری داشته باشد تا روی این محصولات و به خصوص در بخش آب مطالعات بیشتری داشته باشیم.

خیریه به طرح انتقال آب از دریای عمان به استان اشاره کرد و افزود: در این طرح نیاز آبی استان برای ۳۴ سال پیش بینی شده است اما هنوز معلوم نیست تا چه زمانی اجرایی شود.

وی ادامه داد: بنابراین در حال حاضر مهمترین نیاز استان در بخش باروری ابرها مطرح است که باید روی آن مطالعات بیشتری انجام شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند با اعلام آمادگی برای تدوین سند ماموریتی استان در بخش کشاورزی و دامداری، عنوان داشت: هرچند سمت و سوی کشاورزی استان به سمت محصولات کم آب بر سوق داده شده است اما باید برای ایجاد بازارهای صادراتی آن تمهیداتی اندیشیده شود.

خیریه، بخش طیور را یکی از بخش های فعال استان دانست و گفت: در حال حاضر بالغ بر ۷۵ درصد تولیدات بخش طیور مازاد بر نیاز استان بوده که برای صادرات آن نیاز به مساعدت داریم.

وی با بیان اینکه با توجه به مرز گسترده استان با کشور افغانستان صادرات به این کشور به راحتی قابل انجام است، بیان داشت: صادرات به کشور افغانستان گزینه خوبی بوده که تحقق این امر مستلزم حمایت دولت است و باید مشوق های صادراتی در این زمینه جدی گرفته شود.


لزوم واردات محصولات آب بر از افغانستان

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند ادامه داد: علاوه بر این واردات محصولات پرآب بر از جمله خربزه و هنداونه از کشور افغانستان به قیمت یک سوم قیمت تمام شده کشت در استان قابل انجام است اما بر اساس استانداردهای تعریف شده در وزارت جهاد کشاورزی این امر میسر نیست.

خیریه تأکید کرد: اگر مجوز این کار اخذ شود کمک زیادی به صرفه جویی آب در بخش کشاورزی می شود.

وی همچنین بر لزوم کاهش سهم بیمه کشاورزی و دامداری تأکید کرد و افزود: تحقق این امر کمک زیادی به اشتغال بخش کشاورزی و دامپروری خواهد کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند همچنین به مهاجرت مرزنشینان به دنبال خشکسالی های چندین ساله در استان اشاره کرد و گفت: مهاجرت مرزنشینان می تواند مسئله حادی برای امنیت کشور ایجاد کند و اگر مرزها خالی از سکنه شود باید آن را با نیروی امنیتی پر کرد که هزینه های زیادی برای کشور خواهد داشت.

وی پیشنهاد داد: می توان برای ایجاد اشتغال برای مرزنشینان به هر کدام از آن ها تعدادی دام سبک و سنگین با قیمت پایین فروخت و بعدا با قیمت بالا از آن ها خریداری کرد.


توسعه بهره وری کشاورزی در اولویت است

نائب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر بحث بهره وری آب یکی از مباحث جدی در استان بوده که تاکنون برای آن کاری انجام نشده است.

محمد حسین اکبری با اشاره به اینکه در دنیا به ازای هر لیتر آب یک یا دو کیلو محصول تولید می شود، افزود: این در حالی است که در خراسان جنوبی به ازای هر لیتر آب ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرم محصول تولید می شود.

وی با بیان اینکه یکی از مواردی که بخش کشاورزی استان را تهدید می کند این است که کشاورزی در اولویت نیست، بیان داشت: این امر سبب شده که نگاه به بخش کشاورزی تغییر کند.

نائب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند اضافه کرد: البته ما هم می گوییم توسعه کشاورزی در اولویت نیست اما توسعه بهره وری کشاورزی در اولویت است.

اکبری به وجود دشت های بحرانی و فوق بحرانی در استان اشاره کرد و گفت: یکی از راه های نجات استان انجام کشت فراسرزمینی است که باید جدی گرفته شود.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه اظهار داشت: خراسان جنوبی بالغ بر 3.9 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده اما جمیعت آن حدود یک درصد جمعیت کل کشور است که این امر نشان دهنده پراکندگی بالا جمعیت در استان است.

علیرضا خامه زر با بیان اینکه از طرف دیگر ۱۸ سال خشکسالی مشکلات زیادی برای بخش کشاورزی استان به وجود آورده است، بیان کرد: با همه این شرایط این استان دارای محصولات بوده که دارای برند ملی در سطح کشور هستند.


لزوم معرفی محصولات ارگانیک استان

وی از تولید بالغ بر ۵۴ تن زعفران، ۱۸ هزار تن زرشک خشک و چهار هزار و ۲۰۰ تن عناب در استان خبر داد و گفت: با این وجود هنوز نتوانسته ایم این محصولات ارگانیک را به خارج از استان و دنیا معرفی کنیم که نیازمند همکاری اتاق ایران در این زمینه هستیم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند اضافه کرد: با وجود اینکه بالغ بر ۴۰ درصد جمعیت استان در تولید این محصولات مشغول به فعالیت هستند اما هنوز نتوانسته ایم روی فرآوری این محصولات کار جدی انجام دهیم.

خامه زر، پسته، زیره، خرما و طیور را از دیگر ظرفیت های استان در بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: باید برای صادرات این محصولات کار اساسی انجام شود.

لزوم برقراری طرح های ترجیحی برای توسعه صادرات

وی ادامه داد: همچنین با توجه به اقلیم بیابانی استان پرورش شتر و بزکرکی یکی دیگر از ظرفیت های بخش دامپروری استان بوده که می توان روی آن سرمایه گذاری کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی بیرجند همچنین بر لزوم انتقال آب مجازی به استان و کشت فراسرزمینی تأکید کرد و گفت: تاکنون ۱۹ کالای کشاورزی در کشور افغانستان شناسایی شده که قابل واردات به استان هستند.

خامه زر با بیان اینکه در حال حاضر در مقابل ۲.۷ میلیارد دلار صادرات به افغانستان واردات از این کشور بسیار کم است، عنوان داشت: تجار افغان همواره بر روی ایجاد تراز تجاری مثبت تأکید داشته اند که واردات محصولات کشاورزی می تواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب انتظارات طرف مقابل را نیز فراهم کند.

وی اضافه کرد: همچنین در جهت توسعه صادرات محصولات کشاورزی باید طرح های ترجیحی برقرار شود که تحقق این امر خود مشوقی برای صادرات خواهد بود.

بازارهای جهانی را به دلیل نبود مشوق صادراتی از دست داده ایم

نائب رئیس اول کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی بیرجند نیز در این جلسه بر لزوم ایجاد مشوق های صادراتی تأکید کرد و گفت: بسیاری از کشورها برای مشوق های صادرتی بلند مدت برنامه ریزی کرده اند اما بخاطر نبود این مشوق ها در کشور بسیاری از بازارهای خود را در رقابت با سایر کشورها از دست داده ایم.

کمیلی با بیان اینکه سال هاست که بین منافع مالی کشاورز با سایر بخش های اقتصادی هیچ تفاوتی وجود ندارد و نرخ سود تسهیلات برای هر دو بخش ۱۸ درصد است، تصریح کرد: باید زمینه سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی و دامپروری فراهم شده و مشوق های سرمایه گذاری ایجاد شود.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: