خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین صفایی ظهر پنجشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص قیمت زعفران طی سال های اخیر اظهار کرد: بین سال‌های ۸۴ تا ۸۵ قیمت هر کیلو زعفران از ۴۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده بود که  رشد سه برابری داشته و باعث ضرر دیدن تولید کننده و مصرف کننده شده بود.


وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیلو زعفران ممتاز و نگین ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، هر کیلو زعفران رشته‌ای سرگل ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، هر کیلو زعفران رشته‌ای درجه یک ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و هر کیلو زعفران رشته‌ای درجه دو ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بوده و متوسط هر درجه کیفیتی ۲۵۰ هزار تومان بوده و این ارقام در هر نوع از این محصول ۵۰۰ هزار تومان بالاتر از سال گذشته بوده است.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران تاکید کرد: با دستور وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ خرید حمایتی زعفران از خراسان رضوی و خراسان جنوبی صادر شده است و توسط دولت کمک خوبی به کشاورزان این دو استان که تولید کننده ۸۰ درصد زعفران کشور هستند، فراهم شده است. کشاورزان این دو استان تولید تک محصولی دارند و در صورت عدم حمایت آسیب زیادی می‌بینند.


وی  با بیان اینکه سالانه ۲۰۰ تن زعفران ایرانی به سراسر دنیا صادر می‌شود ادامه داد: حدود ۹۸.۵ درصد زعفران خریداری شده خالص و بی‌نقص بوده است و در نمونه‌برداری‌های آزمایشگاهی انجام شده در ۴۰۰ محموله تست شده تنها در ۶ محموله ناخالصی دیده شد که معادل ۱.۵ درصد مجموع بوده است و این میزان اندک محصول دارای ناخالصی برگشت داده شده است.


صفایی با اشاره به چهار کشور که بازار واسط ایران در صنعت زعفران هستند ابراز کرد: پاکستان، افغانستان، امارات متحده و هندوستان این چهار کشور هستند که باید این واسطه‌ها را کنار بگذاریم تا سهم کشاورز کاهش نیابد و وزیر جهاد کشاورزی بر این موضوع تاکید داشته است.


تولید محصولات با مصرف آب کمتر


وی با اشاره به معضل کم آبی گفت: کم آبی در تمامی حوزه ها نگران کننده است. به دنبال تولید محصولات با کیفیت با مصرف آب کمتر هستیم و سه محصول انگور و کشمش، زعفران و خرما جزو محصولاتی هستند که مصرف آب بالایی دارند و در میان محصولات کشاورزی کشور بالاترین ارزآوری را پسته دارد و ایران در تولید و صادرات این محصول جایگاه دوم جهان، در خرما در جایگاه دوم دنیا، در انگور و کشمش در جایگاه سوم جهان و در زعفران در جایگاه نخست دنیا قرار دارد.


مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: وجه پرداختی به حساب کشاورزان در بازه زمانی سه ماهه ار زمان خرید واریز می‌شود که ۴۰ درصد آن در زمان خرید و ۶۰ درصد دیگر در این فاصله زمانی و حتی زودتر از موعد مقرر پرداخت می‌شود.


وی در خصوص پنبه تصریح کرد: مراکز خرید فعال پنبه ۵ استان خراسان رضوی، جنوبی، گلستان، اردبیل و فارس هستند که در خراسان رضوی ۹ مرکز فعال در گناباد، رشتخوار، تایباد، بردسکن، کلات، نیشابور، تربت حیدریه، تربت جام و سبزوار است و از مجموع ۱۷ هزار تن خرید کشور هزار تن آن از این استان بوده است.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: