خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

بازارهای خارجی پسته باید حفظ شوند

جمعه, ۲۶ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۰۰ ق.ظ

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین رضایی پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه ستاد پسته شهرستان رفسنجان با موضوع بررسی وضعیت پسته در زمینه تولید، بازار، صادرات و بازار جهانی اظهار داشت: با توجه به اینکه اقتصاد شهرستان وابسته به پسته بوده لذا جلسات ستاد پسته شهرستان نسبت به دیگر شهرهای پسته خیز کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.


وی بیان کرد: بر اساس آماری که از باغداران گرفتیم و سه سال متوالی آن را مقایسه کردیم، میزان تولید محصول سال ۹۴ از سه کیلوگرم، یک کیلوگرم، سال ۹۵ از ۲.۸۸ یک کیلوگرم و امسال از ۳.۲۶۸ یک کیلوگرم محصول بوده و این آمار در همه جا ثابت است.


وی به انس محصول پسته اشاره و با مقایسه انس رقم احمدآقایی، گفت: در زمینه انس محصول، در سال ۹۴ در رقم احمدآقایی انس محصول ۲۵.۲ بوده و سال گذشته ۲۹.۷ بوده که امسال این رقم انس به ۳۱.۷ رسیده است که سال به سال انس‌ها ریزتر می‌شود.


مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان به مقایسه برداشت رقم فندقی در سه سال پرداخت و ابراز داشت: سال ۹۴ از سه کیلو و ۱۹۰ گرم پسته یک کیلوگرم پسته خشک، سال ۹۵ از سه کیلو و ۲۸۰ گرم یک کیلوگرم و امسال از سه کیلو و ۷۰۰ گرم یک کیلوگرم محصول برداشت شد. انس محصول در رقم فندقی نیز از سال ۹۴ از ۳۱ به ۳۹ رسیده است در صورتی که شرایط ثابتی را داشته ایم.


رضایی با بیان اینکه در رقم کله‌قوچی امسال بعضی جاها برداشت بهتر از ارقام دیگر بوده است، تصریح کرد: سال ۹۴ از ۲.۸۰۰ یک کیلوگرم و امسال از ۲.۳۰۰ یک کیلوگرم پسته خشک داشتیم و با توجه به اینکه کله قوچی دیررس است مغزگیری خود را به خوبی انجام داده است.


وی با بیان اینکه کیفیت پسته رفسنجان با وجود وضعیت خوب آب در آمریکا، بهتر از محصول آنهاست، یادآور شد: در این راستا باغداران شهرستان با وجود همه مسائل و مشکلات از جمله کمبود آب، برای حفظ کیفیت پسته شهرستان تلاش زیادی کردند.


این مسئول لزوم تجدیدنظر در انس های پسته را یادآور شد و گفت: انس ها را می توانیم سه تایی و ۱۸-۲۱، ۲۱-۲۴، ۲۴-۲۷، ۲۷-۳۰، ۳۰- ۳۳ و ۳۳-۳۶ داشته باشیم چرا که خیلی از ارقام فندقی بالای رنج ۳۳ قرار می گیرد و این روند در حال پیش رفتن است مخصوصا سالهایی که برداشت بهتر است، پسته ریزتر می شود.


مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به بالا رفتن هزینه های تولید، در ادامه بر لزوم حفظ بازارهای خارجی خرید پسته تأکید کرد و گفت: با توجه به اینکه سال آینده محصول  نداریم، اما در سال ۹۸ محصول خوبی داریم، اگر بازارهای آسیایی را از دست بدهیم، مشکل پیدا می‌کنیم.


رضایی افزود: باید مدیریت عرضه محصول از سوی باغداران انجام شود و در سال آینده که سال پسته نیست، با تدبیر پیش برویم.


وی ابراز داشت: در بحث آفات، کشاورزان رفسنجانی امسال کارشناسی شده عمل کردند، همچنین در بحث تغذیه درختان خوب عمل کردند چرا که وضعیت ظاهری پسته خوب است که نتیجه تأثیر کودهایی بوده که باغداران استفاده کردند.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: