خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش ایسنا، زعفران یا زَرپَران، طلای سرخی که زعفران‌کاران در سال جاری از افت قیمت آن گله‌مند بودند، اما فصل برداشت این گلِ زیبا هر چه هست برای عده زیادی فرصت شغلی فصلی می‌سازد، چرخه تولید تا فروش طلای سرخ، زعفران‌کاران را آن گونه که باید و شاید راضی نکرده آن‌ها از این گلِ بنفش‌فام همان طلای سرخ را می‌خواهند.


به گزارش ایسنا، طبق گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی (مشهد) « 80 درصد زعفران کشور در خراسان تولید می‌شود»؛ این آمار نشان دهنده اهمیت این گیاه و تاثیر مهم آن بر زندگی مردم استان است، در این گزارش با چند زعفران‌کار صحبت کردم و از مشکلات‌شان پرسیدم، با چند نفر از کسانی که زعفران پاک می‌کردند و این شغل فصلی را برای خود یک فرصت می‌دانستند.


یکی از زعفران‌کاران که مساحت زمینش 4 هزار متر است، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: امسال برداشت زعفران بد نبود، اما بیشتر از این انتظار داشتیم که نتیجه ببینیم؛ گل زعفران امسال خیلی ارزان شده بود، سال گذشته گاه به کیلویی 60 تا 65 هزار تومان رسید اما امسال به 45 هزار تومان هم نرسید، کارگر برای برداشت و پاک کردن زعفران به زحمت پیدا شد.


یکی دیگر از زعفران‌کاران نیز از هزینه‌های بالا و کمبود کارگر و آب گله داشت و این که زعفران را ارزان می‌خرند.


دسترنج کشاورزان، سهم واسطه‌های بی‌شمار


زعفران‌کار دیگری که مساحت زمین او 5 هزار متر مربع است، مشکلات را از زاویه‌های دیگری نیز برشمرد، او نبود کارشناسان خبره کشاورزی و همچنین وجود واسطه‌های بی‌شمار که حاصل دسترنج کشاورزان را می‌خرند از بزرگ‌ترین مشکلات زعفران‌کاران دانست و عنوان کرد: به علت گرمای شدید هوا محصول کمتری برداشت کرده‌ایم، از سویی نبود یک مرکز فروش که به صورت تضمینی محصول را بخرد و عدم دخالت دولت در فروش این محصول، استفاده نکردن از تجارب کشاورزان کشورهای دیگر در مورد نحوه کشت و داشت و برداشت و نبود تسهیلات ارزان قیمت برای سیستم‌های نوین آبیاری برای مزارع زعفران از دیگر مشکلات ماست.


 اما در ادامه به سراغ برخی از کسانی رفتم که این گل را در خانه پاک می‌کنند و به صاحبان زمین می‌دهند و در ازای پاک کردن هر یک کیلوگرم گل زعفران حق‌الزحمه‌ای از زمین‌دار دریافت می‌کنند.


نشستم و با آن‌ها کمی زعفران پاک کردم، برگ‌های بنفش‌فام را از هم باز می‌کردند و پرهای سرخ‌رنگ زیبا را از میان آن در می‌آوردند، از آن‌ها پرسیدم برای هر کیلو پاک کردن این گل چه‌قدر دریافت می‌کنید؟ یکی از آن‌ها گفت: بستگی به زمین‌دار دارد؛ بعضی‌ها برای هر کیلو 8 هزار تومان می‌دهند و بعضی 9 هزار تومان.


گفتم از در آمد فصلی حاصل از آن رضایت دارید؛ گفت: چاره‌ای نیست اما غنیمت است، هر سال برای ما زعفران می‌آورند و ما هم درآمد آن را به یک زخم خود می‌زنیم خوب است، راضی هستیم خدا را شکر، کاش همیشه از این کارها باشد تا خودِ من بتوانم کار کنم.


کشت زعفران با توجه به نیاز آبی کمتر با استقبال کشاورزان روبه‌رو شده است


به گزارش ایسنا بر طبق اعلام معاون سازمان و  مدیر جهاد کشاورزی نیشابور، «امسال سطح زیر کشت گیاه زعفران در این شهرستان از 5 هزار 700 هکتار به 5 هزار و 900 هکتار افزایش یافته که این میزان شامل 5 هزار و 700 هکتار بارور و 200  هکتار غیر بارور است، زعفران شهرستان، در بخش‌های مرکزی، میان‌جلگه و زبرخان کشت می‌شود که سبب اشتغال‌زایی یک میلیون و 140 هزار نفر روز به ‌صورت مستقیم و غیرمستقیم شده است. میزان درآمد ناخالص کشاورزان شاغل در این بخش، مبلغی بالغ بر 56 میلیارد ریال است. با توجه به شرایط اقلیمی خاص، همچون گرمای بیش از حد پائیزه، کاهش بارندگی بهاره، گرمای تابستانه، آبیاری زود هنگام مزارع توسط کشاورزان در سال زراعی جاری تاکنون به‌طور متوسط از هر هکتار دو و هشت دهم کیلوگرم زعفران برداشت شده و سهم شهرستان از تولید امسال با توجه به کاهش 40 درصدی تولید، حدود 16 تن زعفران خشک است. زعفران با توجه به نیاز آبی کمتر با استقبال شدید کشاورزان رو به رو شده است.


اهرمی برای جلوگیری از کشت بی‌رویه زعفران نداریم


محمد علی فرهمند راد، معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: زعفران یکی از محصولاتی است که میزان مصرف آن در مقایسه با سایر محصولات پاییزه کمتر و ارزش افزوده بالاتری دارد. به توصیه کارشناسان کشت آن در مناطق کم آب و مناطق خشک می باشد که در نیشابور در برخی از مناطق مستعد است ولی به دلیل این که ما اهرمی برای جلوگیری از کشت بی‌رویه آن نداریم سطح آن در کل کشور رو به افزایش است و مطمئنا در آینده اگر نتوانیم زمینه را برای صادرات بیشتر مهیا کنیم ارزش افزوده آن در واحد سطح کاهش پیدا می‌کند.


وی افزود: نوسانات قیمت زعفران مهم‌ترین مشکلی است که کشاورزان با آن رو به رو هستند، همچنین عملکرد پایین در واحد سطح از دیگر مشکلات است، خوشبختانه در سال جاری وزارت جهادکشاورزی برای جلوگیری از کاهش قیمت زعفران در بازار خرید حمایتی زعفران را توسط سازمان تعاون روستایی اعلام کرده و در شهرستان‌های تربت جام و مشهد سازمان تعاون روستایی آمادگی خرید زعفران را از کشاورزان با قیمت مناسب دارد.


فرهمند راد گفت: قیمت زعفران تابع عرضه و تقاضا و از همه مهم‌تر بحث صادرات آن می‌باشد، هر چه قدر در زمینه صادرات، زعفران به صورت بسته بندی و یا برند مشخص، کار شود مطمئنا قیمت آن کاهش قابل توجه پیدا نمی‌کند و در مجموع قیمت زعفران به صورت کمی در سطح کشور با توجه به میزان تولید در بازار تعیین می‌شود.


به گزارش ایسنا «صادرات زعفران در چهار ماهه نخست امسال گرچه افزایش حدود ۲۵ درصدی نسبت به سال گذشته دارد اما آمار نشان می‌دهد که این محصول نسبت به سال گذشته کاهش قیمت داشته و تجارت آن به دلیل فله‌ای بودن با پایین‌ترین قیمت صورت گرفته است». به نظر می‌رسد آن‌چه در چرخه طلایی برنامه‌ریزی تا تامین بازار گلِ زیبای زرپران توجه زیادی به آن نشده، موضوع برندسازی آن و توجه به بسته‌بندی و نحوه صادرات زعفران است، از سویی بی‌توجهی به نحوه کشت و نبود یک مدیریت متمرکز برای آن باعث شده تا این نگرانی به وجود بیاید که دست‌هایی که از کاشت زعفران انتظار برداشتِ طلا دارند؛ مس هم برداشت نکنند. 

گزارش از سیمین سلیمانی،خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: