خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری مهر، رفسنجان - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان گفت: مجموع تولید کشوری امسال پسته ۲۲۵ هزار تن برآورد شده که ۶۴ هزار تن آن مربوط به رفسنجان است.

حسین رضایی پیش از ظهر پنجشنبه در کمیسیون شهرستانی نظارت بر نهاده‌های کشاورزی شهرستان رفسنجان اظهار داشت: همه دارایی مردم رفسنجان پسته است و هرگونه صدمه به پسته، وضعیت اقتصادی شهرستان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.


وی افزود: پیش از سبز شدن درختان، تخمین اولیه این بود که ۱۰۰ هزار تن برداشت محصول در شهرستان رفسنجان داشته باشیم که گرمازدگی موجب شد بخشی از محصول را از دست بدهیم. در اردیبهشت پیش بینی برداشت ۸۵ هزار تن را داشتیم و پس از درصد پوکی های بالا مقدار ۷۳ هزار تن مجموع رفسنجان و انار تخمین زده شد.


مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان تصریح کرد: در مجموع آخرین بازنگری که انجام شد مجموع تولید کشوری پسته ۲۲۵ هزار تن برآورد شده که استان کرمان ۱۴۸ هزار تن را دارد و از این میزان شهرستان‌های رفسنجان و انار دارای ۷۰ هزار تن محصول هستند که ۶۴ هزار تن آن مربوط به رفسنجان و شش هزار تن مربوط به انار است.


رضایی در ادامه گفت: امسال به طور متوسط در هر هکتار باغ پسته در شهرستان، ۸۰۰ کیلوگرم تولید محصول داشتیم که بهترین برداشت در رقم احمدآقایی و بهترین منطقه، نوق بود که ۲.۷ برابر محصول نسبت به سال گذشته بوده است و مابقی مناطق ۱.۸ تا دو برابر سال قبل بود که نسبت به سال گذشته ۲۰۱ درصد افزایش محصول را نشان می‌دهد.


وی با بیان اینکه اگر بخواهیم محصول پسته را سرپا نگهداریم، باید کارهای کارشناسی انجام دهیم، یادآور شد: یکی از عواملی که می‌تواند تأثیرگذار باشد نهاده خوب است و کود و سم بسیار اهمیت دارد و باید با همکاری اعضای کمیسیون نطارت بر نهاده‌ها کنترل شود.


مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان تصریح کرد: بعضی فروشندگان در بحث فاکتورها تقلب می‌کنند و کنترل فاکتورها باید دنبال شود، همچنین در زمنیه کود هم باید مانند سم‌ وارد شویم چرا که تمام کودهایی که وارد می‌شود آنچه روی برچسب‌شان وجود دارد با کودی که عرضه می‌شود همخوانی ندارد.


رضایی افزود: بعضا شاهد هستیم که فک پلمب‌ها هم به صورت خودسرانه باز می‌شود که باید نسبت به این قضیه هم پیگیری شود.


وی اضافه کرد: انتقال انبارهای سموم به خارج از شهر باید تا پایان سال ساماندهی شود.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: