خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، هاشم ولی‌پورمطلق صبح امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی خاک در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در خراسان جنوبی در اثر برداشت بی‌رویه خاک با پدیده فرسایش و ضعیف شدن خاک روبه رو هستیم.


وی با بیان اینکه امروز با افزایش جمعیت نیاز بیشتر به تولید است و خاک تجدید ناپذیر است افزود: در خراسان جنوبی طرح‌ها و ابتکارات زیادی پیشنهاد شده تا با مشارکت مردم و اعتبارات دولتی از خاک صیانت شود.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در بخش کشاورزی حفاظتی، شهرستان بشرویه در استان پیشتاز بوده و در کشت توأم خاک‌ورزی اقدامات خوبی انجام شده و در حال حاضر جهاد کشاورزی برگزاری کلاس‌های بهره‌برداری از آبیاری نوین و توسعه استفاده از سیستم آبیاری نوین را برنامه‌ریزی کرده است.


ولی‌پورمطلق با بیان اینکه اعتبار تسهیلاتی به میزان 15 هزار میلیارد تومان در کشور و در زمینه اشتغال فراگیر تصویب شده است افزود: از این میزان 81.2 درصد به خراسان جنوبی تعلق گرفته که از این رقم 45 درصد در حوزه کشاورزی مصرف خواهد شد.


وی بیان کرد: جشنواره گل نرگس 27 اذرماه با حضور چهره‌های ملی و استانی در شهرستان خسوف برگزار می‌شود تا بتوانیم از 32 هکتار گل نرگس که دارای عطر و ماندگاری زیاد است حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: تا روز گذشته 100 کیلوگرم زعفران از کشاورزان خریداری شده و در حدود 3 کیلوگرم در بورس به فروش رفته است.


ولی‌پورمطلق با بیان اینکه طبق دستورالعمل زعفران را به صورت پوشال، نگینی، سرگل خریداری می‌کنیم افزود: در قائنات زعفران بیشتر به روش دسته‌بندی عرضه می‌شود و در نهبندان به صورت پوشال است که اگر کشاورزان به صورت سرگل و پوشال اقدام به بسته بندی کنند محصولات آن ها بهتر به فروش می‌رسد.


وی با بیان اینکه طرح خرید تضمینی زعفران از نیمه آبان ماه تا پایان آذرماه در مراکز تعاون روستایی استان ازکشاورزان خریداری می‌شود اظهار داشت: امسال 15 هزار و 14 هکتار از مزارع خراسان جنوبی زیرکشت زعفران است که پیش‌بینی می‌شود 54 تن زعفران خشک از این اراضی برداشت شود.


رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برداشت بی‌رویه از منابع آبی از دلایل فرسایش، شوری و نابودی خاک بوده و در حوزه خاک بهسازی باغات و اراضی زراعی را با محوریت حاصل خیزی خاک در دستور کار قرار داده‌ایم که نیازمند اقدامات جدی است.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: