خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

بادام زمینی محصول مهم کشاورزی گیلان پس از برنج

چهارشنبه, ۸ آذر ۱۳۹۶، ۰۹:۰۰ ق.ظ

به گزارش ایسنا، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گیلان گفت: بادام زمینی به عنوان مهمترین محصول زراعی بعد از برنج در اقتصاد کشاورزان منطقه نقش موثری دارد.


حبیب جهانساز بر توسعه بخش کشاورزی در گیلان اشاره کرد و گفت: بادام زمینی به عنوان مهمترین محصول زراعی بعد از برنج در اقتصاد و معیشت کشاورزان منطقه نقش موثری دارد.


وی با اشاره به مطالبات کشاورزان در خصوص عدم امکان دسترسی به بذور خالص در طبقات مختلف بذری و ارقام پرمحصول جدید بادام زمینی اضافه کرد: افت عملکرد، شیوع آفات و بیماری‌ها امری واقعی و منطقی است.


جهانساز ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه همکاری در خصوص تهیه زمین زراعی برای اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در شهرستان آستانه اشرفیه، تهیه دستورالعمل‌های فنی، نشریات ترویجی و تعمیم نتایج تحقیقات انجام شده به عرصه کشاورزی را مورد تاکید قرار داد.


به گزارش ایسنا ، اگرچه این روزها رد پای بادام زمینی که روزگاری فقط در آستانه اشرفیه کشت می‌شد، درمناطق مختلف گیلان از جمله رشت، تالش، رودبار و انزلی دیده می‌شود اما آستانه اشرفیه، هم‌چنان با تولید 9125  تن، بیش از 80 درصد بادام زمینی ایران را تتمین می‌کند و قطب تولید این محصول در کشور است.


در شهرستان آستانه اشرفیه  5000 بادام کار فعالند.


بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی، بادام کاران در شیوه سنتی تولید بادام، در هر هکتار، بطور میانگین هفت میلیون تومان هزینه می‌کنند که با ماشینی شدن همه مراحل تولید، این هزینه به نصف تقلیل می‌یابد.


70  درصد مزارع بادام زمینی آستانه قابلیت تولید ماشینی را دارند.


در حال حاضر فقط در 25 هکتار از مزارع بادام زمینی، آن هم، فقط در مرحله کاشت، بادام زمینی با ماشین کشت می‌شود.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: