خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری مهر، گناباد- بازار گل زعفران در گناباد با شروع فصل برداشت و برخلاف سردی هوا، رونق گرفته و گرم شده است و مردم در حال خرید و فروش طلای سرخ هستند.

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: خراسان رضوی یکی از قطب های اصلی تولید زعفران در کشور محسوب می شود که همه ساله درصد قابل توجهی از مزارع گناباد  به کشت این محصول مهم اختصاص می یابد.


اگرچه طی سال های گذشته خشکسالی های پیاپی و نوسان قیمت زعفران در بازار باعث شده تا برخی از کشاورزان مزارع خود را به باغ های پسته تبدیل کنند، اما هنوز هم بسیاری با گل زعفران زندگی خود را می گذرانند.


امسال دولت برای حمایت از کشاورزان زعفران کار خرید تضمینی این محصول را آغاز کرده تا بخشی از مشکل آنها در فروش محصول و کوتاه کردن دست دلالان بر طرف شود.


از ابتدای آبان ماه جنب و جوش مردم برای برداشت و فروش زعفران در گناباد آغاز شده و یکی در حال تهیه زمین و دیگری در حال آبیاری آن است.


تقریبا از نیمه های آبان تک گل بنفشی در مزارع دیده می شود و حضور مردم نیز در ابتدای صبح قابل مشاهده است ولی اوج برداشت گل زعفران در گناباد اوایل آذرماه است.


ما نیز در این روزهای سرد پاییزی تصمیم گرفتیم به خیابان سعدی گناباد و به محله معروف به بازار «گل فروش ها» که تمامی معاملات زعفران در این خیابان انجام می شود، برویم.


محمد مهدیان یکی از زعفران فروشی های گناباد در گفتگو با خبرنگارمهر اظهار می کند: چند روزی می شود که بازار گل در گناباد داغ شده و شاهد عرضه گل زعفران کشاورزان در بازار هستیم.


وی می افزاید: قیمت یک کیلو گل در گناباد ۴۰ هزار تومان است ولی این قیمت در حد دو هزار تومانی نوسان دارد که معمولا این نوسان نیز به دلیل عرضه کم و یا زیاد گل در بازار است.


در ادامه گفتگو یکی از کشاورزان به کنار ما می آید و می گوید: گل زعفران با این هزینه هایی که وجود دارد، ضرر است و در حال حاضر هزینه چیدن و گرفتن ریشه آن بسیار زیاد است و زمانی که اقدام به فروش خود گل هم در بازار می کنیم تمام سود آن را دلال ها می برند.


افزایش زیر کشت زعفران را نداشته ایم


در خصوص برداشت گل زعفران مدیر جهاد کشاورزی گناباد درگفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: در حال حاضر سه هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع گناباد زیر کشت زعفران است که نسبت به سال گذشته افزایش میزان کشت زعفران را در این شهرستان نداشته ایم.


علیرضا حسین زاده می افزاید : امسال پیش بینی می شود از مزارع  زعفران گناباد درحدود ۹ تن زعفران خشک برداشت شود.


وی ابراز می کند: به دلیل خشکسالی در منطقه تعداد ۱۲ روستا مزارع  زعفران خود را با تانکر آبیاری می کنند.


در ادامه تهیه گزارش به سراغ رئیس اداره تعاون روستایی گناباد رفتیم تا در خصوص فعالیت دلال ها از این محصول با ارزش سوال کنیم.


محمد مهدی رضا زاده در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: با هماهنگی های صورت گرفته زمینه خرید زعفران توافقی از کشاورزان در اداره تعاون روستایی گناباد مهیا شده است.


وی می افزاید: زعفران خریداری شده از کشاورزان باید امسالی و با معرفی نامه جهاد کشاورزی باشد تا دلال ها نتوانند در این حوزه وارد شوند.


رئیس اداره تعاون روستایی گناباد ابراز می کند: پس از تایید آزمایشات کیفیت محصول از طرف استان در مرحله اول ۴۰ درصد ارزش زعفران تولیدی پرداخت می شود و مابقی آن پس از فروش پرداخت خواهدشد.


وی ادامه می دهد: قیمت های خرید در اداره تعاون روستایی گناباد را پوشال معمولی زعفران به قیمت هر کیلو ۴۳ میلیون تومان وپوشال مرغوب و نگین گل به ترتیب ۴۸ میلیون تومان و ۵۴ میلیون  تومان از کشاورزان خریداری می شود.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: