خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

طرحی ملی برای توسعه بارگاه های زرشک

جمعه, ۱۹ آبان ۱۳۹۶، ۱۲:۲۲ ب.ظ

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی ازارائه طرح ملی توسعه بارگاه های زرشک به وزارت کار خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم که ردیف تعرفه ای مجزا برای زرشک تعریف شود.

 چنگیز اسفندیاری شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: توسعه بارگاه های زرشک جزء اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی با بیان اینکه طرح ملی توسعه بارگاه های زرشک نوشته و به وزارت کار ارائه شده است، افزود: بر اساس این طرح می توان از اعتبارات وزارت کار جهت فرآورده های مختلف زرشک از جمله کنسانتره، شربت و دیگر انواع آن استفاده کرد.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی حدود ۱۲۰ میلیون تن تولید در کشور داریم، گفت: در بخش محصولات زراعی ۸۲.۵ تن، محصولات باغبانی ۲۰.۵ تن، محصولات دامی ۱۴ میلیون تن و بیش از ۱.۵ میلیون تن در بخش شیلات تولید داریم.

وی ارزش ریالی این تولیدات را ۸۰ میلیارد دلار دانست و عنوان کرد: باید در فرآوری محصولات از سرمایه گذار استفاده شود چرا که اگر سرمایه گذار نباشد دولت به تنهایی قادر نخواهد بود همه امور را به دست گیرد.

اسفندیاری با ابراز خرسندی از افزایش صادرات و کاهش واردات به کشور، اظهار داشت: خوشبختانه تراز تجاری کشور از منفی ۸ میلیارد تومان به کمتر از ۳ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه صنایع تبدیلی حلقه وصلی بین تولید و بازار است و نقش مهمی در ایجاد ارزش افزوده دارد، گفت: صنایع تبدیلی می تواند در کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و افزایش مدت ماندگاری این محصولات موثر باشد.

2.5 میلیون تن به ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی افزوده می شود

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ایجاد واحدهای تولیدی در قطب‌ های تولید به ویژه در مناطق روستایی با مشارکت خود روستاییان از مهم ترین رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: وزارت جهاد کشاورزی به دنبال این است که کشاوزان خودشان در بازار سهیم شوند و ارزش افزوده به خودشان بازگردد.

وی با بیان اینکه اعطای تسهیلات مناسب با بهره زیر ده درصد برای توسعه صنایع تبدیلی از دیگر اقدامات وزارت خانه است، عنوان کرد: هر واحد تولیدی که بخواهد ماشین آلات خارجی وارد کند می تواند بدون محدودیت از تسهیلات ارزی با بهره چهار درصد استفاده کند.

اسفندیاری با اشاره به اینکه در راستای برنامه اقتصاد مقاومتی باید حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی کشور افزوده شود، اظهار داشت: ارائه تسهیلات با بهره زیر ۱۰ درصد فرصتی طلایی برای استان است و باید سعی کنیم از این اعتبارات برای توسعه تمامی بارگاه های فرآوری استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه در برنامه اقتصاد مقاومتی حدود ۱.۵ میلیون تن سرد خانه‌ های بالای صفر را به بهره‌ برداری خواهیم رساند، بازسازی و نوسازی واحدهای صنایع تبدیلی و توسعه فرآوری به طور ویژه در برنامه ششم توسعه نیز دیده شده است.

مدیرکل دفتر صنایع تبدیلی و غذایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در بحث سرمایه در گردش صنایع تبدیلی ۴۰ میلیارد تومان برای محصول زعفران دیده شده است، افزود:همچنین ۴۰۰  میلیارد تومان تسهیلات با بهره ۱۴.۵ درصد از طریق منابع بانکی در حال پیگیری برای صادرات واحدهایی که به دنبال صادرات هستند، است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه محصول زرشک خاصیت دارویی نیز دارد به دنبال این هستیم که ردیف تعرفه ای مجزا برای این محصول تعریف شود.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: