خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم عضو گروه پژوهشی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه طرح شناسایی اکوتیپ‌های برتر عناب در دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی اجرا شد، گفت: جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی به دنبال تبدیل شدن استان به قطب گیاهان دارویی است.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سکینه کهنسال صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: عناب گیاهی کم توقع است که علاوه بر خاصیت دارویی چوب درخت آن بسیار محکم و زیبا است که برای ساختن انواع اشیای زینتی و میز و صندلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


وی افزود: استان خراسان جنوبی مهم‌ترین مکان کشت و پرورش عناب دارویی است که بسیاری از باغداران جنوب خراسان از راه پرورش این گیاه امرار معاش می‌کنند.


عضو گروه پژوهشی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: دانش کافی از تنوع ژنتیکی در جمعیت گیاهی و چگونگی استفاده بهینه از آن از منافع بنیادین برای علوم  پایه و برنامه‌های کاربردی مانند مدیریت موثر منابع ژنتیکی محصولات گیاهی است.


کهنسال با بیان اینکه تاکنون در خصوص تنوع موجود در نمونه‌های عناب اقدام زیادی صورت نگرفته است افزود: بهبود منابع ژنتیکی گیاهی وابسته به تزریق مدام نمونه‌های وحشی، گونه‌های سنتی و استفاده از روش‌های اصلاحی مدرن است که این فرایند نیاز به ارزیابی تنوع دارد که واریته‌های عملکرد بالا و مقاوم انتخاب شود.


وی بیان کرد: عناب از نظر اقتصادی و دارویی اهمیت زیادی دارد و نخستین قدم برای برنامه‌های اصلاحی روی این محصول، اطلاع از تنوع ژنتیکی و روابط خویشاوندی بین اکوتیپ‌های مختلف درمناطق مختلف است و از آن جایی که نشانگر ISSR برای تعیین تنوع ژنتیکی در گیاهان دارویی کارایی زیادی دارد فرض می‌کنیم که بوتان از آن در بررسی تنوع و گروه‌بندی ژرم پلاسم موجود در عناب کشور استفاده کرد.


عضو گروه پژوهشی گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، با بیان اینکه عناب محصول استراتژیک خراسان جنوبی به حساب آمده و توجه خاص برای کشت آن می‌شود افزود: گروه پژوهشی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی در راستای رسالت خود در زمینه عناب دارویی و پس از احداث کلکسیون گیاهان دارویی اکنون درصدد انجام طرح‌های مختلف در زمینه گیاهان دارویی و تبدیل شدن به قطب گیاهان دارویی است.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: