خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم زعفران یکی از مهمترین محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بوده که این روزها با آغاز برداشت آن در شهرستان سرایان کشاورزان از دلال بازی، خام فروشی، قاچاق پیاز زعفران، کمبود آب و نوسانات قیمت گلایه‌مند هستند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، زعفران محصول استراتژیک خراسان جنوبی است، محصولی که برای تولیدش نیاز به آب کمی دارد و در استان کویری مانند خراسان جنوبی با کیفیت عالی تولید می‌شود.


فصل برداشت زعفران در خراسان جنوبی از ابتدای آبان آغاز شده و روایت مشکلات طلای سرخ  هرسال به گونه‌ای خاص جلوه می‌کند یکسال مشکل ارزان بودن قیمت زعفران مطرح می‌شود و یک سال مشکل صادرات پیش می‌آید و سالی دیگر مشکل سرمازدگی محصول به وجود می‌آید و همچنان بروز این مشکلات ادامه دارد و دلالان، معیشت کشاورزان زعفران کار در خراسان جنوبی را به خطر می‌اندازد.


زعفران‌کاران باید شبانه روزی تلاش کنند تا این محصول با ارزش را تولید کرده و روانه بازار کنند  اما در چند سال اخیر این محصول و قاچاق پیاز آن برای بهره‌برداران مشکلاتی ایجاد کرده است.


سود واقعی نصیب دلالان

یکی از بهره‌برداران زعفران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: کمبود باران و خشکسالی در این چند سال باعث شده که چاه‌های کشاورزی با کمبود آب مواجه شوند و زعفران کاران را با مشکل مواجه کند.


مرکی، با اشاره به اینکه نه افزایش قیمت و نه کاهش قیمت زعفران به سود کشاورزان است گفت: افزایش و کاهش قیمت زعفران مناسب نیست چراکه بازهم سود نصیب دلال‍‌ها می‌شود اما قیمت کنونی زعفران خوب است هرچند که به طور کامل نمی‌تواند دسترنج زعفران کاران را تامین کند.


وی اظهار داشت: متاسفانه دلال‌های زعفران باعث شدند سود اصلی این محصول که زحمت اصلی آن را کشاورز می‌کشد به دست او نرسد و اگر مسئولان اقدامی کنند تا دلالها حذف شوند مطمئناً کشاورزان هم دلگرم‌تر به کارشان ادامه می‌دهند و قاچاق زعفران هم رخ نمی‌دهد.


آبرسانی با تانکر به مزارع زعفران 


پورمختاری یکی دیگر از زعفرانکاران در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: البته کاشت زعفران به نسبت سایر محصولات کشاورزی شرایط بهتری دارد هرچند ممکن است یک سال محصول خوبی داشته باشیم و یک سال دیگر محصولی چندانی نداشته باشیم.


وی افزود: اکثر مردم سرایان زعفرانکار هستند و معمولا در فصل زعفران تعداد کارگرها کم اما دستمزد آنها زیاد است به همین دلیل اکثر زعفران‌کاران که محصول خوبی دارند بخشی از محصول خود را می‌توانند پاک کنند و باقی آن را به دلال‌ها می‌فروشند.


نوسانات قیمت و خام فروشی از دیگر مشکلات بهره‌برداران زعفران


بارانی زعفرانکار سرایانی با اشاره به مشکلات بهره‌برداران زعفران در شهرستان اظهار داشت: مشکل اصلی کمبود منابع آبی به خصوص در مناطق کوهپایه‌ای است که مزارع با تانکر آبرسانی می‌شود.


وی افزود: نوسانات قیمت زعفران و عدم ثبات قیمت آن به خصوص در فصل برداشت زعفران، خام فروشی، فروش فله‌ای و  بدون بسته‌بندی متناسب با ذائقه مشتریان خارجی و داخلی، قاچاق پیاز زعفران به کشورهای همسایه، بالا رفتن هزینه‌های تولید شامل هزینه کارگری و نهاده‌های مورد نیاز، کاهش سطح زیر کشت با توجه به خشکسالی‌های اخیر از مشکلات زعفرانکاران شهرستان سرایان است.

این بهره‌بردار زعفرانکار افزود: مشکل سرمازدگی و یخبندان که سال گذشته خسارت فراوانی به مزارع زعفران و باغات انار وارد کرد.


مدیر جهاد کشواررزی سرایان نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: ارائه تسهیلات به صنایع بسته‌بندی و فرآوری زعفران، ارائه تسهیلات مورد نیاز جهت احداث مزارع زعفران، برگزاری کارگاه‌های آموزشی ترویجی به منظور ارتقا دانش فنی بهره‌برداران، توزیع بروشور و نشریه‌های ترویجی از جمله فعالیت‌های مدیریت جهادکشاورزی سرایان در راستای حمایت از زعفران‌کاران است.


موسی سلیمانی افزود: استفاده از پیاز سالم و درشت، آبیاری به موقع و به میزان کافی، مبارزه با علف‌های هرز و آفات و بیماری‌ها، استفاده از کودهای آلی از قبیل کود حیوانی و کودهای بیولوژیک و محلول پاشی و استفاده از نظر کارشناسان مجری از جمله نکات مهم در افزایش عملکرد این محصول است.


برندسازی زعفران می‌تواند به تثبیت جایگاه زعفران سرایان کمک کند


وی اظهار داشت: برندسازی زعفران سرایان می‌تواند به تثبیت جایگاه زعفران و پرآوازه کردن آن کمک زیادی کند و زعفران سرایان را باید با نام و برند خود شهرستان روانه بازارهای بین‌المللی و داخلی کرد.


مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت: محصول زعفران از عمده‌ترین محصولات کشاورزی شهرستان سرایان است که با راه‌اندازی واحد فرآوری و بسته‌بندی زعفران که در هفته دولت در روستای زنگویی کلنگ‌زنی شد در آینده‌ای نزدیک شاهد رشد و شکوفایی بخش کشاورزی خواهیم بود.

سلیمانی افزود: با توجه به نوسانات شدید قیمت زعفران این محصول مهم و استراتژیک باید همانند محصولات دیگر کشاورزی مورد حمایت قرار گیرد تا دست دلالان از آن کوتاه شود.


وی با بیان اینکه پیش‌بینی تولید زعفران در شهرستان سرایان 10 تن است اظهار داشت: 2 هزار و 625 هکتار از مزارع شهرستان زیرکشت زعفران استکه 2 هزار و 490 هکتار آن بارور و 135 هکتار آن غیربارور است.


مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت: برگزاری دوره‌های آموزشی ترویجی مدیریت مزارع زعفران، کاشت، داشت و داشت، برداشت زعفران، برگزاری 9 دوره آموزشی ترویجی در بحث کاشت طی یک سال گذشته، تغذیه، فرآوری و برداشت بهداشتی محصول زعفران از جمله اقدامات انجام شده است.


مزارع زعفران در روستاهای کوهپایه‌ای شهرستان سرایان آبرسانی می‌شود


سلیمانی افزود: 525 هکتار از مزارع زعفران در روستاهای کوهپایه‌ای شهرستان قرار دارد که 25 درصد آنها به دلیل کم شدن آب قنوات و یا خشک شدن قنات به آبرسانی سیار نیاز دارند.


وی اظهار داشت: مدیریت مزارع زعفران بسیار حائز اهمیت است و اولین گام در مدیریت مزارع به صورت اصولی تهیه شناسنامه باغ یا مزرعه است و پارامترهایی که باید برای هر قطعه در نظر گرفت و یادداشت کرد شامل آنالیز آب و خاک، زمان کاشت، مشخصات پیاز کاشته شده، میزان پیاز مصرف شده و عمق کاشت، سموم استفاده شده، آفات و بیماری‌ها، زمان آبیاری و تکرار آن، تنش‌های محیطی مانند سرما و یخبندان، بارندگی، گرمای بیش از حد، کوددهی، میزان و زمان گلدهی، اختلالات مشاهده شده در گل زعفران و غیره است.

گزارش: اعظم انصاری


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: