خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

به گزارش خبرگزاری تسنیم رئیس اداره آموزش و پژوهش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از ثبت ملی سه محصول استراتژیک زرشک، زعفران و عناب خراسان جنوبی خبر داد.


علیرضا کفاشی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: سه محصول استراتژیک عناب، زعفران و زرشک استان خراسان جنوبی در قالب چهار  عنوان «عناب بیرجند ایران با شماره ثبت 44- جی آی»، «زرشک جنوب خراسان ایران با شماره ثبت 45- جی آی»، «زعفران قاینات ایران با شماره ثبت 42- جی آی» و «زعفران خراسان ایران با شماره ثبت 56- جی آی» به عنوان نشان جغرافیایی در مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت ملی رسید.


رئیس اداره آموزش و پژوهش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی افزود: در راستای تحقق اهداف مربوط به ثبت ملی و جهانی محصولات مهم و استراتژیک استان بار دیگر تلاش و پیگیری سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان جنوبی و نیز دفتر حمایت از مالکیت صنعتی  وزارت متبوع با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و بخش خصوصی مرتبط به ثمر نشست و سه محصول استراتژیک زرشک، زعفران و عناب خراسان جنوبی به عنوان چهار نشان جغرافیایی ثبت ملی شد.


وی با اشاره به ثبت ملی و جهانی فرش دستباف مود بیرجند و قهستان از ابتدای سال در سازمان جهانی مالکیت فکری (wiop) خاطرنشان کرد: پرونده مربوط به  ثبت جهانی هر چهار عنوان یاد شده تکمیل و جهت انجام ثبت جهانی نشان جغرافیایی به سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO)  ارسال شده است.


کفاشی یادآور شد: نشان جغرافیایی نشانه‌ای است که مبدأ کالایی را به قلمرو، منطقه یا ناحیه‌ای از کشور منتسب می‌سازد و برای اطلاع مصرف‌کنندگان ملی و جهانی از منشأ و کیفیت محصولات به‌کار می‌رود و این امکان را به متولیان بخش خصوصی دارنده نشان جغرافیایی می‌دهد که از سو استفاده کنندگان در مراجع قضایی ویژه  طرح دعوی کند.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.


جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: