خشکبار نیوز

خشکبار نیوز
طبقه بندی موضوعی

چه کسانی بازار پسته را می‌چرخانند؟

سه شنبه, ۱۶ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۱۴ ب.ظ

به گزارش "مشرق نیوز" یک باغدار پسته با ابراز نارضایتی از وضع موجود در بازار سنتی پسته، بر نقش پررنگ واسطه ها و دلالان برای تعیین قیمت ها در بازار اشاره و اظهار کرد: متاسفانه نه فقط در خصوص بازار پسته، بلکه برای محصولات مختلف حوزه کشاورزی از جمله چای، برنج، گندم و زعفران نیز شاهد حضور و دخالت گروه های خاص در امر تعیین قیمت ها هستیم. آن هم در شرایطی که باغداران نیازمند منابع مالی هستند و مجبور می شوند به فروش پسته خود به هر قیمتی تن دهند.


علی سلطانی افزود: با وجود آنکه پسته در مردادماه سال جاری به قیمت حدود ۳۷ هزار تومان در بازار خرید و فروش می شد اما به دلیل فعالیت های برخی افراد سودجو و منفعت طلب، قیمت ها با حدود ۳۰ درصد افت مواجه شده و در قیمت های حدود ۲۷  هزار تومان به ازای هر کیلو پسته نیز با کاهش تقاضا مواجه هستیم.

سود اصلی ناشی از صادرات پسته و فروش آن در بازار مصرفی داخل، عاید تاجرانی می شود که از وضعیت باغداران در این بازه زمانی سوءاستفاده می کنند.

وی راه حل کوتاه کردن دست واسطه ها را بورس عنوان کرد و افزود اگر فرهنگ سازی درست صورت گیرد و بورس اقدام عملیاتی انجام دهد می تواند کمک بزرگی به کشاورزان  و باغداران نماید.


جهت مشاهد منبع خبر اینجا کلیک نمایید.

جهت مشاهده سایر اخبار بر روی لینک زیر کلیک نمایید: